Tshekin pari Perusic/Schweiner oli avauspäivän sensaatio miesten neljän tähden maailmankiertueen turnauksessa Dohassa.
Kaksikko voitti molemmat ottelunsa pääsarjassa. Ensin tuli voitto kanadalaisparista Saxton/O’Gorman ja perään päänahka olympiavoittaja Alisonista ja hänen nykyisestäå peliparistaan Alvaro Filhosta.
Brasilialaiset saivat kunnon vastuksen myös päivän avausottelussaan nuoresta ruotsalaisparista Åhman/Hellvig, jotka nyt sitten kohtaavat seuraavaksi kanadalaiset pelisä jatkopaikasta.
Toisena pääsarjapäivänä nähdäänkin sitten jo muitakin melkoisia kamppailuja jatkopaikoista, kun moni nimekäs pari hävisi pääsarjassa avausottelunsa.
https://www.volleyball.world/en/beachvolleyball/worldtour/2021/news/sensational-czechs-storm-through-doha-pool-stage?id=92263
https://www.volleyball.world/en/beachvolleyball/worldtour/2021/1013