Miesten MM-kisoista tynkäversio – Italia kieltäytyi maksamasta kisajärjestelyistä 5 miljoonaa dollaria

Miesten MM-kisojen ohjelma on lopultakin julkaistu.

Pelipaikat ovat suomalaisillekin enemmän kuin tutut: Puola ja Slovenia ovat kisajärjestäjät. Alkulohkot painottuvat hiukan enemmän Ljubljanan Stozice-areenaan 26. elokuuta alkaen.

Pudotuspelien kaksi kierrosta ovat Ljubljanassa ja Gliwicessa, mutta välieriin ja mitalipeleihin vapaana sentään löytyi 10.-11.9. Katowicen Spodek-halli.

https://en.volleyballworld.com/volleyball/competitions/men-world-championship-2022/schedule/

http://www.spodekkatowice.pl/en/wydarzenia/5/#events20229

Viivästys johtui vedätyksestä Italian ja kansainvälisen lentopallon nykyisen vetäjäinstanssin Volleyball Worldin välillä. Italian liitto – tai käytännössä valtio – kieltäytyi maksamasta pyydettyä viittä miljoonaa dollaria kisajärjestelyistä.

La Gazzettan juttu aiheesta

Mikään muukaan maa ei lähtenyt tällaisiin pyyntöihin osallistumaan.

Näin pelitapa on melko pelkistetty. Kuusi neljän joukkueen alkulohkoa, joista 16 etenee kerrasta poikki pudotuspeleihin. Kahdeksan maata pelaa kisoissa siis vain kolme ottelua, ja putoavat jäädessään alkulohkojen viimeisiksi.

https://en.volleyballworld.com/volleyball/competitions/men-world-championship-2022/news/

Kaikkiaan pelejä tulee siis yhteensä 52, mikä on noin puolet vähemmän kuin viime aikoina on ollut tapana, ja paljon vähemmän kuin esimerkiksi perään pelattavissa naisten MM-kilpailuissa.

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: