LML: Hurrikaani, Savo-Volley ja LP Kangasala isojen otteluiden voittoihin

Kangasalan ja Viestin kohtaaminen muuttui heikon alun jälkeen kovatasoiseksi. Ja jo aitoa kevään tunnetta ja oikeita kansainvälisen tason palloralleja nähtiin. Loppuratkaisu 3-1 kotijoukkueelle sekä muutamat tuomariratkaisut eivät varmasti tyydyttäneet pisteittä jääneitä salolaisia.

Kummallakin joukkueella libero olisi aivan hyvin voitu arvioida joukkueensa parhaimmaksi. Tiiamari Sievänen Kangasalan ja Eveliina Rautiainen Viestiltä olivat todella hyvässä puolustusvireessä, ja pallot nousivat hienosti omalle puolelle uudelleen hyökättäväksi.

https://www.mestaruusliiga.fi/uutiset/lp-kangasala-ja-orpo-voittoihin-hurjien-taisteluiden-paatteeksi.html

Toisessa ottelussa OrPo haki yllätyspisteet Hämeenlinnasta. Uusi peluri Gillis teki hurjat 34 pistettä, joten OrPo ilmoittautui kevään kahinoihin tällä hankinnalla ihan uudella tavalla.

Hämeenlinna
OrPo
20 25 28 15 13 2
25 13 26 25 15 3
Jeremic 23/+15 Gillis 34/+20
Friberg 16/+15 Beddingfie 13/+10
Riikilä 14/+2 Kettunen 9/+4

Yleisöä: 616

LP Kangasala
LP Viesti
23 25 27 32 3
25 7 25 30 1
Marshall 27/+22 Pilepic 26/+8
Heikkiniem 17/+10 Ennok 15/+8
Riikonen 15/+8 Peit 11/+1

Yleisöä: 420

Miesten liigassa Hurrikaani ja Savo-Volley ottivat voitot kovista vastustajistaan. Hurrikaani jatkaa Akaa-voittonsa myötä yhä selvemmin liigan kärjessä.

VaLePa ja Savo-Volley pelaavat viikonloppuna uudelleen Suomen cupissa samaisessa Tampereen Kaupin hallissa.

Savo Volleyn hahmo 3-2 vierasvoitossa oli Miro Määttänen. Lopputuloksen kannalta tärkeän neljännen erän aluksi yleispelaaja järjesti melkoisen syöttönäytöksen. Kaksi suoraa pistettä syötöllä, yksi kuutospaikan hyökkäys ja lukuisa joukko vaikeita syöttöjä veivät vieraat hetkessä jo 1-8 –johtoon.

VaLePa ei tyrmäysalusta toipunut, ja savo Volleyn hyvä vire kantoi lopulta viidennenkin erän voittoon.

VaLePasta palkittiin ansaitusti parhaana Niko Suihkonen. VaLePan pitää parantaa viikonlopun finaaliin erityisesti syöttöpeliä, 21 syöttövirhettä on liikaa. Varsinkin, kun suurin osa tulee leijasyötöistä. 

Katsojat taisivat jo odottaa viikonlopun Cup-pelejä, sillä yleisömäärä 637 huippupeliin oli pieni pettymys.

https://www.mestaruusliiga.fi/uutiset/etta-hurrikaani-ja-savo-volley-voittivat-keskiviikkona.html

VaLePa – Savo Volley 2-3
23-25, 25-12, 29-27, 18-25, 12-15
Koti:Suihkonen 20/+8,Oivanen 20/+10,Pettersson 12/+7
Vieras:Määttänen 22/+6,Siltala 21/+10,Ojansivu 12/+6
Katsojia: 637

Aloituskokoonpanot VaLePa: Esko, Pettersson, Karjarinta, Sundberg, Suihkonen, Oivanen, Mutka L Savo Volley: Ivanov, Leitzke, Savonsalmi, Siltala, Määttänen, Ojansivu, Ayzenberg L


ETTA – Team Lakkapää 3-1
19-25, 25-16, 25-19, 25-14
Koti:Helenius 4/+4,Marttila 4/+3,Väisänen 2/+2
Vieras:Lemola 4/+4,Saarenmaa 4/+3,Hautala 3/+2Katsojia: 402


Hurrikaani-Loimaa – Akaa-Volley 3-1
25-19, 24-26, 25-20, 25-17
Koti:Mäkinen 20/+7,Ropponen 15/+5,Toiviainen 15/+14
Vieras:Sivula 22/+7,Mikkonen 10/+3,Herrera 9/+2Katsojia: 803

JoukkueO3210EEPP
Hurrikaani-Loimaa242020267-181974-166764
Savo Volley221632162-221885-162156
Akaa-Volley221440457-281915-164450
VaLePa201413253-231692-149647
Tiikerit23934747-441991-201537
Raision Loimu203431030-481658-174920
ETTA224141331-551695-189218
Karelian Hurmos222421430-571861-200916
Vantaa Ducks233221623-601696-194715
Team Lakkapää221041718-631501-18287

Seuraavat ottelut
16.1.
18:30 Vantaa Ducks – Raision Loimu

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s